VDA 6.5 ÜRÜN BİLGİLENDİRME EĞİTİMİ

Artan müşteri talepleri, emniyet gereklilikleri, yasal zorunluluklar ve elektronik bileşenlerin ve yazılımın artan kullanımı ürünlerin karmaşıklığını arttırmaktadır.

Son müşteri beklentileri artık spesifikasyonlarda verilenlerle sınırlı değildir. Araç üreticilerinin ve tedarikçilerin, bu ürün özelliklerinin tanımlanmasında ve ürünlere taşınmasında kendilerinin sorumluluk taşıması beklenmektedir. Bu odak noktasına, ürün denetimlerinin uygulanmasında da dikkat edilmelidir.

Ürün denetimi, müşterilerin bakış açısı ile ürünlerin bağımsız olarak değerlendirilmesine ve ürünlerde yetersizliğe karşı güvence alınmasına yarayan bir yönetim aracıdır. Bundan başka, sürekli iyileştirme için potansiyelleri de gösterir.

VDA 6.5 kılavuzu, ürün denetimlerinin kullanım alanını tarif eder ve bir denetim programının yönetilmesine dair öneriler yapar. Gerekli denetim faaliyetleri ve denetçi gereklilikleri açıklanır. Kılavuz, somut örneklere ağırlık vermemiştir, bunun yerine ürün denetimi programlarının yönetilmesi için bir destektir. Bu sayede, kuruluşlar kendi ürünlerine uyarlanmış bir sistem tasarlayabilirler.

SERTİFİKA

Eğitim sonrasında yapılacak olan değerlendirme sınavında 100 üzerinden 70 ve üzeri puan olan katılımcılar “ Başarı Sertifikası” almaya hak kazanacaklardır. Yeterli puan alamayan adaylara ise “Katılım Sertifikası” verilecektir.

iatf